laupäev, 22. detsember 2012

Mangode maailmas. 31ptk

Nüüd on juba 2 nädalat farmis seljataga ja saab natuke täpsemalt rääkida mis siin toimub ja mida teeme.


Esimesed kaks päeva korjasime mangosid, neid siis mis natuke värvi olid saanud päikese käest korjasime ära ja rohelised ja väikesed jätsime alles. Kolmandat päeva alustasime paaritunnise laimikorjamissessiooniga, kus pidi ka vaid suuremaid isendeid puuotsast korjama ja väikesed alles jätma. Laimikorjamisel on ka omad plussid ja miinused. Pluss on see, et suure osa ajast saad olla puu sees päikese eest peidus, kuna ta on seest ära pügatud ja tühi ja laimid on siis puu väliskihis, miinuseks see, et oksad on okastega nagu roosidki. Need okkad torgivad ja tekitavad tülikaid auke inimkestas. Pärast paaritunnist korjamist läksime meie Tarmoga ja mõned veel kuurialla mangosid töötlema. See käis siis nii, et seisime suure pika konveieri lindi ees, 2 meest tõstsid meile täis kaste ette, lasid need korraks liinil olevas veeavas mingi seebilahusega vee alla ja siis lükkasid vahutava kasti meiepoole. Mei hakkasime siis 4 mehega mangosid ükshaaval liinile laduma. Enne ladumist oli vaja mango tagurpidi kätte võtta, saba allapoole ja liini alguses oli selline pragudega metallplaat, mille all jooksis nagu vana heinavikati tera, mis siis lõikas sabad maha. Kogu selle liini alguses, kus me neid lõikasime, olid liinil veepihustid mis pesid meie käes olevad ja liinile minevaid mangosid. Seetõttu olime ka meie ülepeakaela läbimärjad kogu selle 8tunnise operatsiooni vältel. Meeletu tamp oli taga käed ainut käisid ja ühekohapeal seismisest jäid jalad nii kangeks, et pärast oli keeruline üle õue koju kakerdada. Liin liikus edasi kus märjad ja juba lõigatud mangod, millelt on see hape välja tilkunud liikusid edasi ahjulaadesesse osasesse, kus välja tulid juba kuivad mangod mida mingi tädi sorteeris. 1klass olid ilusad mangod, teises olid koorekriimustustega ja kolmas mis oli täis perse läks mahla kasti. Liin liikus veel edasi  pakkjate juurde, kus siis iga mango läks oma alusplaadi peal edas ja õige raskusega ise kukkus õige inimese ette maha. Süsteem kaalub ükshaaval kõik mangod ja saadab täpselt õige pakkija juurde oma plaadil kus ta siis ta maha viskab vaikselt. 
Kolmapäev lõppes muidugi normaalselt aga neljapäev algas pahasti, sest eelnev päev tõi kaasa Tarmo sünnipäeva ja hommikuse valutava pea aga sellest sai ka üle. Edasi korjasime ikka mangosid ja mangosid kuni uus nädal ka läbi sai. Nädala alguses läksime uue ringiga samadesse mangodesse kuna nädalaga olid toonased rohelised juba suuremaks kasvanud. 
Ilm on ikka kuradi palav ja siiin vahel otsisid ainult vilu puu seest ja üritasid näidelda töö tegemist sest lihtsalt ei suutnud enam olla. Poolest nädalast sai Tarmo tagasi traktori peale, mis tähendab seda, et hommikul ta veits korjas. Siis võttis traktori ja 4 meest ja hakkas puudevahel sõitma ja 4 venda viskasid kastid traktorile. Farmer on ise ehitanud väga kõva süsteemid trakale.Nii ees kui taga on 2 euroalust tõstuki harkide peal kuhu visatakse kastid peale rahulikult ja siis Tarmo laseb hüdroga kastidele katuse peale mis hoiab nende kastide sõidu ajal laiali lendamise. Hea ja mõnus töötav süsteem. Mõned viimased päevad olen ma ka olnud kastitõstja, sest siis saab neist mangodest veidike eemale. Viskame eest ja tagant täis. 96 kasti ja siis Tarts sõidab lattu ära ja me istume puu all joome vett ja ootame millal ta tagasi tuleb ja siis läheb uue hooga pihta. Mangokast võib kaaluda 25kg käe järgi nii, üle rinna neid tõsta on päris hea trenn. Teised kolm tõstjat on konnapoisid ja ma siis jälgin neid ka et nad ei loobiks kaste liigselt ja kõik ilusti paigal püsiks. 
Kaks palka oleme juba saanud. Selleks kirjutatakse tsekk välja ja sis tõttad kikivarvul panka rahaks tegema.
Tööpäevad on 7hommikul kuni 5.30 õhtul, tunnine lõuna ja 2 pausi kohapeal ka.
Maailmalõppu ootasime siin ka rõõmsate nägudega aga ei tulnud midagi välja sellest projektist. See eest küsis farmer kas laupäeval tööd tahame teha natuke, tal mehi vähe, vaid laos vaja mangopakkimist aidata. Ikka saab, seega täna, laupäeval tegime 4 tundi tööd laos ja saab natukene raha juurde järgmiseks nädalaks, kuna esmaspäeva töötama aga teisipäev ja kolmapäev on jõulud ja on vabad ja siis sõidame Cairnsi Tarmoga.
Mitmeid veokaid on juba käinud valmistoodangul järgi, sõit Sydneysse. Esimese korjamise ja pakkimise järel selgus, et meie mangod siin on praegu number 1 turuliidrid oma kvaliteedi ja kõigega. Bossi naine kes ka pabereid ajab manis poolsuuga, et eelmine hooaeg maksis ta mangode vedamise eest transpordifirmale 
170 000 dollarit, loe 2 040 000 Eesti krooni.



Miski puu meie maja ees

Meie maja

Köök

Köök

Tuba

Teine päev

Pildil vaid üks kuumaõhupall. Tavaliselt on neid hommikuti 5-7tk.
Tõusevad lendu siit kusagilt kõrvalkülast ja on popp teema siin.

Kaste vedamas

Kastid ees

Terve traktor

Mangod kastides, puuvilus, et päike ära ei kõrvetaks

Selle käruga sõidad edasi tagasi ja korjad mangosid, 2kasti peal
ja tööriistad käe juures

See on Longarm. sellega võtad kõrgelt

Ebaküps mango. 

Tühi traktor

25kg üle rinna

Konnapäid jälgimas

korralikult korralikult

viiamne sättimine, varred ei tohi püsti olla

Tooge üks veel!!

Tarts lattu sõitmas täis laadungiga

Sinna paneb ta mangod maha ja boss võtab tõstukiga edasi

1200 kasti

Tulnuk-mango

Naised lapsed pakkimas

Pakkimine

Pakkijad

1200 kasti

Ladu, kuur, shed

Tühjad kastid mis mangosid täis pakitakse

Euroalusel oleva kastivirna kiletaja, et kõik koos püsiksid, taga kontor

Liini algus, 4 meest seisavad seal pragude juures ees ja 2 tk tõstavad taha
kaste peale ja uputavad sinna musta auku seebivette

Liini algus 

Liini algus, seal pragude all jookseb lõiketera mis mango sabad ära lõikab
ja üleval on vihmutid mis vett pritsivad koguaeg peale, kuni selle sirge liini lõpuni

Mangot lõikamas

Kogu liin

Suur boss isiklikult. vasakul

valmistoodang

Veel tühju kaste

Tüüpiline Ausi torundus, majaväline veevärk. Teiselpool
seina on dussiruum ja pelta

Parimad mõtted tekivad ikka peltas.



esmaspäev, 10. detsember 2012

Mareebas tööl 30ptk

Pärast 3 nädalat Cairnsis passimist ja töö otsimist jõudsime selgusele, et siin tõesti midagi ei toimu töö suhtes, et aeg siit nahhui tõmmata. Tarmo töötas siin aasta tagasi 60km eemal Mareebas farmis, korjas mangosid ja sõitis traktoriga. Helistas bossile, et otsime tööd ja boss ütles, et esmaspäevast võite alustada, väga suurt möllu pole aga natuke on ikka teha. Mõtlesime, et mis siis ikka, lähme sinna. Saab natuke farmitööd kah teha ja päikest võtta ja natuke raha kõrvale panna, siin kaugel, maistest ihadest eemal. 
Asume Mareeba linnast 5km väljas, suur suur mangofarm. Maja juurde on ehitatud mingi teine maja ka veel ja barakid jne kus inimesed saavad ööbida ja elada. Kuna töö on pooles vinnas, siis me Tarmoga ainukesed bäkkerid siin, ülejäänud on kohalikud ja suur osa neist aborigeenid. Farmer saab vist riigilt mingit raha, kui ta neid segaseid tööle võtab ja kodustada üritab.
Elame Tarmoga kahekesi majas, kus on kaks tuba, igaühes 2 voodit, seega üks tuba on meie ja teine on veel tühi. Maja näeb väga ilus välja  ja on kõik uued köögimööblid ja kõik söögitegemisinventar ka uus.
Täna, esmaspäeval, tegime oma esimese tööpäeva. Hommikust 7 õhtu poole 6ni. Üsnagi raske ja palav oli. Pead mingit väikest käru enda ees lükkama ja siis puuotsast mangosid korjama. Korjatakse valikuliselt praegu, hiljem läheb täislaks terve puu tühjaks. Praegu korjame siis välja küpsemaid sealt hulgas, mis on ka suur perse töö, sest see küps ja mitteküps on täiesti ühte värvi ja ükskord peab korjama ja teinekord mitte. Bossil on ka sportnärvid ja lõugab kohe kui midagi valesti läheb, kaitseb oma saaki ja töö kvaliteeti. Maha pillata ei tohi, siis on paha paha. Isegi mobla ei tohi kaasas olla seal ja rääkida ka omavahel ei tohi. Mõnus paastu ja palvelaager. Lõikamiseks on 3 erineva pikkusega sellist oksaliõikuri moodi kääre, kus on lõiketera kõrval ka väike näpits-funksioon, nii, et  kui sa mango läbi lõikad varrest, siis ta alla ei kuku vaid jääb näputsate vahele, siis pane vaikselt ta kasti. Mangodel teine asi on see, et vilja kõrvalt lõigata ei tohi, sest sealt seest tuleb pauguga mingi viljahape välja, mis põletab inimenaha laiguliseks ja samuti ka rikub mango.  Seega me lõikame 10cm kaugemalt ja tüükad jäävad otsa. Pärast veetakse see kõik traktoriga kuuri, kus siis naised ja lapsed hakkavad neid pesema ja pakkima kaaluma ja lõpuks peaks see jura kõik poelettidele jõudma.
Esimene päev tappis meid mõlemaid ära, kuna Cairnsis sai viimasel ajal päeval kell 1 ärgatud ja öösel 3.4 magama mindud. Pluss selle käru lükkamine on üsnagi tülikas ja jalagade peal terve päev kakeradada on üsnagi keeruline. pole ammu midagi teinud kaa. Pausid on hommikul lõunal ja enne lõpetamist, kus saab istuda ja kohvi juua. Oleme mõlemad nii peast kui persest nii ära põlenud selle ühe päevaga, sest päikesekreem on ju ainult naistele ja lastele. Mehed kannatavad.
Telefonilevi on ka suht madal ja tänu sellele mu netipulk ka sittagi ei tööta nii, et tuleb rohkem rõhku panna söögitegemisele ja niisama olemisele. Poest omasime endale mõnusa koguse peekonit ja mune ja ube ja cocat nii et külmkapp on punnis. Hea rahulik on olla, igav lausa.
Esimene plaan on siin bossi järgi töötada jõuludeni, siis teha paar nädalat pausi ja uuest aastast läheb siis suure pauguga kõik edasi, kus kõik puud tehakse tühjaks. Näis kaua ma kannatan siin. Töö on igav. Mangopuu on nagu keskmine eesti õunapuu ainult hästi ära nuditud ja hooldatud, ja mango näeb ka paras antonovka välja ise.

Praeguseks kõik vist.


Mõned Cairnsi pildid veel